NordFalcken rykkede ud tirsdag eftermiddag, da en bådejer rapporterede motorproblemer på sin båd nær Begstrup Vig. Kommunikation med den nødstedte var vanskelig grundet dårlig mobildækning, men NordFalcken fik positionen ved hjælp af et billede af bådens plotter.
Ole og Chris fra NordFalcken afsejlede fra Egå Marina kl. 16:45 for at komme båden til undsætning. Efter kontakt blev etableret via svag VHF-signal, fandt de båden for anker, og det viste sig, at et tov i skruen var årsagen til motorproblemet.
Med den nødstedte sikkert bugseret til Egå Marina, blev der afsluttet med en rundvisning på NordFalcken, hvor kaffe naturligvis var en del af turen. Bådejere blev placeret godt ved servicekajen kl. 20:15. Den fælles indsats blev afsluttet med information til JRCC, og Chris og Ole fik tak for deres dygtige håndtering af situationen.