Kig forbi Egå denne weekend, hvor der bydes på sjove vandaktiviteter for børn og en spektakulær jazzkoncert i Skæring Kirke. Oplev det sociale element i svømning eller nyd en stor koncertoplevelse.
Kølig start, mild eftermiddag. Dagen lægger ud med tørvejr og en temperatur omkring 15 grader, og siden tager varmen stille til, så der senere kan blive op mod 19 grader. Samtidig ligger vinden på den friske side, så det føles ikke helt så lunt, som tallene ellers lover.
Nordfalcken har offentliggjort, at de har indgået en sponsoraftale med NMT El-Service, som nu er sølvsponsor. Virksomheden har sikret Nordfalcken nødvendige midler til driften af deres båd og tilsøgerne dygtiggørelse i søredning.
NMT El-Service er kendt for deres ekspertise og omfattende kompetencer inden for el-installation, hvilket de også fremhæver i deres nye sponsorat. Nordfalcken udtrykker stor taknemmelighed over den støtte, som bidrager til deres aktiviteter i søredningssammenhæng.
Så er der nyt fra Estate Allebo Lystrup - Skødstrup ApS
Rishøjgård Gårdbutik og Jordbrug i Egå opfordrer lokale haveejere til at plante frugttræer nu for optimal etablering.
Gårdbutikken har netop modtaget nye forsyninger af store, økologiske frugttræer fra Tyskland, der kan købes for enten 350 kr. stykket eller to træer for 600 kr. Samtidig tilbyder de også friskhøstet, økologisk palmekål af høj kvalitet fra Svend Erik til 80 kr. stykket.
Plantning nu kan reducere behovet for manuel vanding, i takt med at efterårets regn kommer.
Så er der nyt fra Kirkens Korshær Genbrug Egå
Oplev en stemningsfuld aften, når Egå Koret inviterer til en gratis efterårskoncert i Egå Kirke. Torsdag den 8. oktober 2026 kl. 19:00 kan du nyde en blanding af glade, eftertænksomme og naturinspirerede sange. Publikum får også mulighed for at synge med og opleve kirkens smukke akustik.
Så er der nyt fra Rishøjgård Gårdbutik og Jordbrug
Så er der nyt fra Jaataak Slagteren
Omkring 1.900 frivillige gør en forskel i Aarhus Kommunes Sundhed og Omsorg – og mange har meldt sig til inden for de seneste fem år.
HEI Gymnastik & Motion inviterer alle interesserede til at prøve kræfter med mindful yoga, en disciplin der kombinerer ro og kropsforståelse.
Instruktør Marianne Larsen vil lede holdet, der afvikles i et tempo, hvor alle kan deltage, uanset tidligere erfaring. Holdet finder sted hver tirsdag i HEI Hallen. Foreningen opfordrer alle, som er nysgerrige på mindful yoga, til at møde op.
Så er der nyt fra Estate Allebo Lystrup - Skødstrup ApS
Så er der nyt fra Egå Apotek
Så er der nyt fra Fairpaint ApS
I Egå koster et nyt internetabonnement i gennemsnit 299 kr. om måneden. På to minutter kan du se, hvad nyt internet koster for dig lige nu – og om der er penge at spare ved at skifte.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage