Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Egå

Lokalt nyt
6 timer siden

Udfordringer med bemanding løst hos NordFalcken trods ferietid

NordFalcken stødte på bemandingsudfordringer under ferieperioden, men deres dedikerede besætning gennemførte alligevel tre redningsopgaver. Tidligere i dag håndterede de to redningsmissioner med både, der skulle bugseres til Aarhus Lystbådehavn og Egå Marina på grund af motorproblemer.

Den første mission blev forsinket i halvanden time, men blev gennemført hurtigt. Besætningen bestod af Chris, Ole, Franz og Paul, der effektivt greb ind.

Efter disse ture opstod der endnu en opgave med en grundstødt motorsejler nord for Egå Marina. Skibet blev dog frigjort uden assistance fra NordFalcken, og besætningen kunne vende hjem. En opdatering fra Muddi viser NordFalcken på vej mod opgaverne, og JRCC blev holdt informeret om udviklingen.

Lokalt nyt
40 minutter siden

Gæster inviteres til at dele oplevelser fra Modelparken Danmark

Modelparken Danmark opfordrer tidligere besøgende til at dele minder og oplevelser fra parken på deres Facebookside. Parken, der ligger på Egå Møllevej 213 i Egå, er kendt for sine modeltogbaner og bliver drevet af dedikerede frivillige.

Gæster kan blandt andet nyde en togtur gennem landskabet eller opleve det lille damplokomotiv, og parken understreger, hvordan besøgende spiller en værdsat rolle i deres fortsatte udvikling. Modelparken Danmark værdsætter feedback og opbakning, der hjælper med at holde parken attraktiv for både store og små.

På deres sociale medier opfordrer parken folk til at dele kommentarer, billeder eller minder fra deres besøg for at inspirere andre og understøtte det frivillige arbejde.

Lokalt nyt
50 minutter siden

Østjyllands Politi besøgte Heltecamp ved Ajstrup Strand

Østjyllands Politi deltog for nylig i Heltecamp ved Ajstrup Strand, hvor børn med handicap og kroniske sygdomme fik en særlig oplevelse. Arrangementet, organiseret af Børneulykkesfonden, er en del af deres sommerferietilbud til familier med særlige behov.

Betjente fra politiets forebyggelsesafdeling, en hundepatrulje og en motorcykelbetjent deltog i besøget. Børnene havde mulighed for at sidde i en politibil og klappe en politihund.

Politiet delte også politibolsjer og balloner ud til de unge deltagere, og dagen bød på både smil og begejstring blandt både børn og betjente.

Lokalt nyt
1 time siden

Havrum inviterer til sød sommeroplevelse med gourmet-is

Havrum i Aarhus byder i sommermånederne på en forfriskende oplevelse for alle is-elskere.

Med et udvalg af Kastberg Gourmet-is, klassiske ispinde fra Hansens, og iskold slush-ice kan besøgende nyde noget sødt til ganen. For dem, der ønsker noget varmt, serveres der også friskbrygget kaffe.

Isboden er åben og ideel til en hyggestund på en solrig dag. Opslagene på Facebook opfordrer folk til at forkæle sig selv og nyde lidt ekstra i sommervarmen.

Kilde: Havrum
Opslagstavlen
4 timer siden
Lokalt nyt
5 timer siden

Aarhus kommune opfordrer til at følge sikkerhedsråd under stormen

Forbered dig på stormen: Følg myndighedernes vejledning for sikkerhed under uvejr

Aarhus kommune opfordrer til at følge sikkerhedsråd under stormen
Kilde: Aarhus Kommune
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
23 timer siden

Nyt fra Vejlby Apotek

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Nyt fra Vejlby Apotek
Boligmarked
20-07-2025 13:00

Bysmedetoften 8C og 3 andre boliger er kommet til salg denne uge i Egå - se boligerne her.

4 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Egå. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Bysmedetoften 8C og 3 andre boliger er kommet til salg denne uge i Egå - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
20-07-2025 12:21
Lokalt nyt
20-07-2025 11:40

Tre mænd anholdt i løbet af ét døgn for indbrudsforsøg

Østjyllands Politi melder om en succesfuld indsats med anholdelse af tre mænd, der er mistænkt for indbrudsforsøg. Dette skete på baggrund af hurtig respons fra både anmeldere og politiet selv.

En opmærksom sejler fra Randers Fjord kontaktede torsdag politiet, efter at have observeret en mand luske omkring ved den lokale roklub. Dette førte til anholdelsen af en 43-årig mand ved klubben, hvor en rude var blevet knust.

Samme aften blev politiet alarmeret af en vagt, der opdagede to mænd kigge ind i en villa i Viby via overvågning. De blev hurtigt anholdt i besiddelse af handsker, huer og lommelygter, og sigtet for indbrudsforsøg.

Politiet takker offentligheden for deres hurtige reaktion og opfordrer til fortsat årvågenhed.

Lokalt nyt
20-07-2025 10:55

Sidste sommersjov på brandstationen blev en succes i Aarhus Syd

Østjyllands Brandvæsen lukkede i går dørene for det sidste "Sommersjov på Brandstationen" i sommeren 2025, som blev afholdt på stationen i Aarhus Syd. Arrangementet havde et imponerende fremmøde, hvilket glædede brandvæsenet, der værdsatte chancen for at vise deres station og materiel frem.

Østjyllands Politi og Præhospitalet i Region Midt deltog også i begivenheden og hjalp med at gøre dagen til en festlig oplevelse for både børn og voksne. Besøgende blev opfordret til at nyde de indsendte billeder og videoer fra dagen.

Lokalt nyt
20-07-2025 10:10

Redningsaktion til søs ved Ebeltoft endte godt

NordFalcken blev kaldt ud på tur nummer 52, da en sejlbåd i problemer kontaktede vagttelefonen kl. 16:10. Motoren på båden lød, som om den var ved at hoppe af, sagde den havarerede sejler.

Redderne Jacob og Klaus R. tog straks afsted for at assistere havaristen og efter lidt søgen og justering af koordinater lykkedes det dem at finde båden. De trak sejleren tilbage til Ebeltoft havn, en opgave der sluttede først kl. 20:45.

Redningsarbejdet blev udført under gode vejrforhold, og både sejler og redningsmænd vendte tilfredse tilbage til land. JRCC havde løbende information om operationen.

Boligmarked
20-07-2025 10:00

Brobjerg Parkvej 61 er til salg for kun 845.000 kr.: Se de billigste boliger til salg i Egå her

Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Egå.

Brobjerg Parkvej 61 er til salg for kun 845.000 kr.: Se de billigste boliger til salg i Egå her
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
20-07-2025 09:55

Frivillige sørgede for forplejning til sommerevent i Skanderborg

Østjyllands Brandvæsen delte en opdatering om det store arbejde, deres frivillige forplejningstjeneste har lagt i at forberede "Sommersjov på Brandstationen" i Skanderborg.

Hændelsen, som er en fast årlig tradition, samlede masser af besøgende over tre dage, hvor der blev serveret blandt andet 380 liter saftevand, 70 liter kaffe og hele 123 kg kage. Eventet, der involverede mange travle timer i køkkenet, understreger den dedikation og arbejdsglæde de frivillige tilføjer til brandvæsenets mange aktiviteter.

Østjyllands Brandvæsen opfordrer til at "like" opslaget, som en anerkendelse til de frivillige, der arbejder hårdt bag kulisserne.

Boligmarked
19-07-2025 13:00

Er Bysmedetoften 8C i Egå drømmehjemmet? Se de dyreste boliger til salg nu for op til 14.200.000 kr

Bysmedetoften 8C er netop kommet til salg til hele 14.200.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Egå.

Er Bysmedetoften 8C i Egå drømmehjemmet? Se de dyreste boliger til salg nu for op til 14.200.000 kr
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her