Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Egå

Alarm112
15 timer siden

Indbrud på Skæring Skolevej i Egå

Østjyllands Politikreds har modtaget anmeldelser om fire indbrud i privat beboelse det seneste døgn. Et af disse indbrud fandt sted på Skæring Skolevej i Egå den 23. august kl. 19:21.

Indbrud på Skæring Skolevej i Egå
Kilde: Østjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
8 timer siden

Nyt fra NYTSYN Veri

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Nyt fra NYTSYN Veri
Dagligvarer
10 timer siden

Gode tilbud på Salling pålæg til 12 kr. og Kohberg brød til 10 kr. i Egå

Vi har gennemgået de nyeste tilbudsaviser fra dagligvarebutikker i Egå og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Føtex, Netto og Rema 1000.

Gode tilbud på Salling pålæg til 12 kr. og Kohberg brød til 10 kr. i Egå
Boligmarked
13 timer siden

Skovfyrvej 1 og 4 andre boliger er kommet til salg denne uge i Egå - se boligerne her.

5 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Egå. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Skovfyrvej 1 og 4 andre boliger er kommet til salg denne uge i Egå - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Det sker
14 timer siden

Oplev en aktiv uge i Egå med tennis, svømning og basketball for de unge sportsentusiaster

Den kommende uge i Egå byder på spændende sportsaktiviteter for unge, med muligheder for både tennis, svømning og basketball. Grib chancen for at prøve kræfter med nye sportsgrene eller forbedre dine færdigheder.

Oplev en aktiv uge i Egå med tennis, svømning og basketball for de unge sportsentusiaster
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
23-08-2025 16:25

Første portion flydende honning fra Rishøjgård er klar

Rishøjgård Gårdbutik og Jordbrug har nu deres første portion flydende honning klar til salg. Bierne, der flittigt har samlet nektar fra haverne i Gl. Egå, har skabt en honning med en unik smag af blomster og et strejf af citrus.

Med en pris på 50 kr. kan lokalsamfundet glæde sig over muligheden for at støtte dansk produceret honning og få en sød smagsoplevelse fra egen egn. Rishøjgård opfordrer til at købe lokalt og støtte gårdbutikken.

Lokalt nyt
23-08-2025 11:25

Egå Mølle inviterer til Møllemarked med kunstudstilling

Lørdag den 30. august åbner Egå Mølle dørene for Møllemarkedet, der åben for besøgende fra kl. 11 til 16. Her kan man opleve en række kunstnere og kreative sjæle, heriblandt skaberen af den populære "Møllemutters morgenkaffe-kop", som vil være til stede med en udstilling.

Markedet er ikke kun en fest for øjnene, men også for smagsløgene. Deltagere kan nyde et udvalg af mad, snacks og drikkevarer, der vil blive solgt i Møllen. Egå Mølle opfordrer alle interesserede til at lægge vejen forbi og tage del i den kreative atmosfære, der kendetegner Møllemarkedet.

Lokalt nyt
23-08-2025 10:05

Surfer i problemer reddet af færge ved Nordsminde

NordFalcken modtog et opkald fra JRCC torsdag eftermiddag om en surfer i vanskeligheder nær Nordsminde redningspost F504. Færgen Lilleøre blev hurtigt sendt til positionen og fandt surferens sejl i vandet.

Trods den akutte situation viste det sig, at surferen selv havde formået at nå sikkert i havn inden redningsbådens ankomst. NordFalcken kunne derfor returnere til Egå Marina med besætningen, Hans, Eric og Klaus. NordFalcken takker deres besætning for den hurtige respons og beredvillige indsats.

Alarm112
22-08-2025 20:05

21-årig fortsat bag tremmer

Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: Vi er nu færdige med vores undersøgelser på stedet. Den 21-årige mand er fortsat anholdt og vi efterforsker sagen nærmere. Grundet den igangværende efterforskning har vi ikke yderligere oplysninger for nuværende. #politidk

Lokalt nyt
22-08-2025 16:15

Ny 1.g-årgang budt festligt velkommen på Egaa Gymnasium

Egaa Gymnasium bød i sidste uge velkommen til den nye årgang af 1. g'ere, som får tre spændende år foran sig. De nye elever blev modtaget af engagerede tutorer, der ledte dem igennem en begivenhedsrig introuge med aktiviteter som klassedyst og speeddating i skolens kantine.

Tirsdag startede sektionslederne løjerne, hvor eleverne mødte deres grundforløbsklasser, lærere, og deltog i en quiz med rektor. Konkurrrencer som æggeløb og just dance var en del af klassedysten. Egaa Gymnasium bemærker den lidt særlige skolestart og glæden ved at se de nye elever tage deres første skridt mod fremtiden.

Lokalt nyt
22-08-2025 10:45

NordFalcken assisterer Dyrenes Beskyttelse ved Dokk1

Tirsdag blev NordFalcken tilkaldt af Michelle fra Dyrenes Beskyttelse til en usædvanlig opgave ved Dokk1 i Aarhus. En bekymret borger havde rapporteret om en skarv med fiskekroge i hovedet, og kl. 16:37 blev NordFalckens mandskab adviseret.

Efter at have afklaret situationen med Michelle, satte en tre-mandsbesætning fra NordFalcken kurs mod Aarhus Havn. Her samarbejdede de med Aarhus Havn og brugte båden Mini NF til at lede skarven ud, så en jæger kunne aflive den humanitært.

NordFalcken bragte herefter fuglen til kajen, hvor skaderne blev bekræftet. Aktionen blev afsluttet med anerkendelse af besætningens indsats og samarbejdet med Dyrenes Beskyttelse.

Lokalt nyt
21-08-2025 15:05

NordFalcken modtager generøst sponsorat fra MILLIBAR ApS

NordFalcken har netop annonceret, at de har modtaget et væsentligt sponsorat fra MILLIBAR ApS. Sponsoratet er en vigtig støtte, der gør det muligt for NordFalcken at fortsætte deres arbejde med at hjælpe andre.

Organisationen udtrykker stor taknemmelighed over for MILLIBAR ApS for deres tro på NordFalckens mission og anerkender deres betydelige indsats for lokalsamfundet.

Lokalt nyt
21-08-2025 09:55

Bryllup i naturskønne rammer hos Egå Mølle

I weekenden blev et bryllup fejret i de naturskønne omgivelser ved Egå Mølle, hvor det smukke brudepar sammen med 48 gæster festede på den hyggelige lokation.

Egå Mølle delte den glædelige begivenhed i et opslag med en varm invitation til andre par, der drømmer om et bryllup i unikke omkringelser. Der er fortsat ledige datoer i både 2026 og 2027 for dem, der ønsker at fejre deres store dag i disse idylliske rammer.