Flerstemmig korkoncert fejrer demokratiet i Skæring Kirke

dato

Kom og oplev en unik fejring af demokratiets mange stemmer med en flerstemmig korkoncert i Skæring Kirke. Tirsdag den 24. marts 2026 kl. 19:30 vil kvindekoret Vesper optræde med sange fra kendte musikere som Tøsedrengene, Marie Key, Andreas Odbjerg og Alberte Winding. Efter koncerten kan du nyde valgaftenen i det tilstødende sognelokale med valgdækning på storskærm og 'valgflæskesvær'.

Skæring Kirke inviterer alle til en aften fyldt med musik og fejring af demokratiet. Kvindekoret Vesper vil optræde med et varieret repertoire, der inkluderer sange fra både danske og lokale solister.

Musikalsk mangfoldighed og lokale talenter

Koncerten byder på musik fra nogle af Danmarks mest elskede kunstnere. Publikum kan glæde sig til at høre fortolkninger af sange fra Tøsedrengene, Marie Key, Andreas Odbjerg og Alberte Winding. Derudover vil lokale solister også bidrage til den musikalske oplevelse.

Valgaften med fællesskab og hygge

Efter koncerten fortsætter aftenen i det tilstødende sognelokale. Her kan deltagerne følge valgets gang på storskærm, mens der serveres 'valgflæskesvær'. Dette skaber en hyggelig ramme for at dele oplevelsen med andre.

Praktisk Information
Dato: Tirsdag den 24. marts 2026
Tid: Kl. 19:30
Sted: Skæring Kirke, Skæring Kirkevej 1, 8250 Egå
Entré: 50 kr. (billetter kan købes ved indgangen)
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut