Sent mandag aften i Egå faldt en sejlads udfordrende ud for en gruppe sejlere, da deres 45 fod store sejlbåd gik på grund ved mellemmolen ved indsejlingen til Egå Marina. Nordfalcken blev hurtigt alarmeret og besætningen reagerede effektivt på situationen.
Efter en række udfordrende manøvrer lykkedes det Nordfalckens besætning, bestående af Chris og Klaus F., at evakuere de to sejlere i sikkerhed. Oprindeligt blev det overvejet at få hjælp fra en helikopter, men besætningen formåede at løse situationen inden det blev nødvendigt. En tilfældig forbipasserende læge kunne se til en mindre skade på en af sejlernes finger.
Yderligere forsøg på at få sejlbåden fri blev opgivet efter midnat, da den tog store mængder vand ind og risiciene ved redningsarbejdet var for høje i det voldsomme vejr og mørke. Sejlbåden må vente på videre håndtering til dagslys. Nordfalcken kunne afslutte opgaven ved 0156, glade for, at sejlbesætningen slap fra hændelsen i god behold.