Onsdag kl. 09.53 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse om en død mand i Egå. Den afdøde, en 70-årig mand, blev fundet af en pårørende, som straks ringede 112. Flere patruljer blev sendt til stedet, hvor manden blev forsøgt genoplivet, men kort tid efter blev han erklæret død.
Et indbrud fandt sted på Skæring Parkvej i Skæring ved Egå søndag den 15. december. Indbruddet skete i tidsrummet mellem kl. 17.00 og kl. 19.50.
Der er blevet begået indbrud på Kringelled i Egå. Indbruddet fandt sted mellem den 11. december kl. 16:00 og den 12. december kl. 11:00. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke offentliggjort.
Det seneste døgn er der anmeldt otte indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds. Et af disse indbrud fandt sted på Skærgårdsparken i Egå søndag d. 3/11 kl. 17.14.
Østjyllands Politi assisterede fogedretten i Egå, hvor en 21-årig mand skulle sættes ud af sin bolig. Politiet ankom til stedet kl. 10.00, og under ransagningen af boligen fandt betjentene flere ulovlige genstande.
Der er blevet begået et indbrud på Skagenvej i Egå i tidsrummet mellem fredag d. 11/10 kl. 08.00 og søndag d. 13/10 kl. 17.00. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke offentliggjort.
Der blev begået indbrud på Skæring Hedevej i Egå den 5. oktober kl. 19.57. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke tilgængelige.
Der blev begået indbrud på Skæring Hedevej i Egå den 5. oktober. Indbruddet fandt sted i tidsrummet mellem kl. 15.00 og kl. 21.30.
Østjyllands politikreds har det seneste døgn modtaget anmeldelser om otte indbrud i privat beboelse. To af disse indbrud fandt sted i Egå tirsdag den 1. oktober.
Inden for det seneste døgn er der blevet anmeldt fem indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds. Et af disse indbrud fandt sted på Blomstervangen i Egå. Indbruddet blev begået mellem torsdag d. 26/9 kl. 15.30 og søndag d. 29/9 kl. 15.15.
En patrulje fra Østjyllands Politi observerede søndag eftermiddag en bil, der holdt uhensigtsmæssigt parkeret ved en vendeplads på Åvænget i Egå, et område i det nordlige Aarhus. Betjentene besluttede sig for at rette henvendelse til ejeren af køretøjet, som blev identificeret som en 18-årig mand med bopæl i det nærtliggende boligområde.
Østjyllands politikreds har det seneste døgn modtaget anmeldelser om fem indbrud i privat beboelse. Et af indbruddene fandt sted på Hejrevej i Egå og blev begået mellem tirsdag d. 3/9 kl. 00.00 og søndag d. 8/9 kl. 09.10.
En 59-årig mand fra Egå forsøgte at sælge et stykke el-værktøj på Facebook Marketplace. Det viste sig, at manden ikke var den retmæssige ejer af el-værktøjet.
Østjyllands politikreds har det seneste døgn modtaget anmeldelser om syv indbrud i privat beboelse. Et af disse indbrud blev begået på Bysmedetoften i Egå onsdag den 31. juli kl. 06.27.
Der er det seneste døgn anmeldt seks indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds.
På denne side kan du som borger i Egå og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og myndighedernes arbejde i lokalområdet. Vi samler informationer fra officielle kilder som politi, beredskab og andre relevante myndigheder, herunder Østjyllands Politi. Det betyder, at du kan holde dig orienteret om udrykninger, døgnrapporter, politirapporter og andre vigtige begivenheder, der har betydning for trygheden i nærområdet.
Typisk vil du kunne læse om hændelser, hvor politi, ambulance eller brandvæsen har været til stede, for eksempel i forbindelse med en udrykning, brand, ulykke eller andre situationer, hvor alarm 112 er blevet kontaktet. Der kan også være opdateringer om indsatser, hvor helikopter har været involveret, eller hvor myndighederne har haft en særlig tilstedeværelse i lokalområdet.
Vi bestræber os på at formidle informationerne sagligt og neutralt, så du som læser får et overblik over, hvad der sker i Egå og omegn – både i dag og fremadrettet. Vores fokus er at give et retvisende billede af myndighedernes arbejde og de hændelser, der påvirker lokalsamfundet.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig opdateret med de seneste nyheder og informationer fra dit lokalområde.