Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Egå

Lokalt nyt
1 time siden

Havrum inviterer til påskebrunch ved vandet hele helligdagene

Havrum er klar til at byde gæster på en afslappende påskebrunch med udsigt over vandet fra torsdag den 2. april til mandag den 6. april.

Restauranten holder åbent fra kl. 9 til 12, hvor der serveres brunch og friskbrygget kaffe. Det er en oplagt mulighed for at nyde rolige morgener ved vandet i påskehelligdagene.

Havrum opfordrer interesserede til at reservere bord via deres bookingsystem. I mellemtiden ønskes alle en dejlig weekend af Havrum, som ser frem til at tage imod besøgende.

Kilde: Havrum
Lokalt nyt
1 time siden

HEI Fodbold inviterer piger til fodboldtræning i april

HEI Fodbold åbner dørene for piger født i 2017, 2018 og 2019 til en uforpligtende træning, når udendørssæsonen starter igen.

Den første træning finder sted onsdag den 8. april fra kl. 16.30 til 17.30. Klubben ser frem til at byde både nye og kendte ansigter velkommen på banen. Med glæde og åbenhed lægger klubben vægt på at skabe et trygt og sjovt miljø for de yngste spillere.

Lokalt nyt
1 time siden

Sidste chance for tilmelding til HEI Fodboldskole 2026

HEI Fodbold minder om, at fristen for tilmelding til deres fodboldskole er lige om hjørnet, nemlig den 1. april. Klubben opfordrer alle, der ønsker at deltage, til at sikre deres plads snarest.

Fodboldskolen finder sted i uge 27 fra den 29. juni til 3. juli, fra kl. 9.00 til 15.00 hver dag, og er henvendt til spillere fra U7 til U14. Formålet er både at styrke deltagernes fodboldfærdigheder og fremme klubfællesskabet.

Prisen inkluderer frokost, frugt, en HEI tøjpakke, drikkedunk og et diplom. Interesserede kan tilmelde sig via klubbens officielle tilmeldingsside. For spørgsmål kan man kontakte HEI Fodbold direkte via deres e-mail.

Lokalt nyt
17 timer siden

Østjyllands Politi opsummerer 2025 med ny virksomhedsberetning

Østjyllands Politi har offentliggjort deres virksomhedsberetning for 2025, der tager læserne med gennem et hektisk år fyldt med betydelige begivenheder og vigtige indsatser.

År 2025 bød blandt andet på den store opgave med åbningen af EU-formandskabet i Aarhus, hvor både regering, internationale gæster og kongelige deltog. Østjyllands Politi fremhæver vigtigheden af præcision og samarbejde i denne sammenhæng.

Beretningen fremhæver også arbejdet med mere end 100.000 anmeldelser og det nære samarbejde med lokale borgere ved skolebesøg og institutioner. Østjyllands Politi fortsætter med at forbedre retssystemet og forberede sig på det uforudsigelige, hvilket er afgørende for regionens tryghed. Den fulde beretning kan læses via linket i Facebook-opslaget.

Lokalt nyt
19 timer siden

Ny levering af krukker ankommet til Rishøjgård Gårdbutik

Der var travlhed fra morgenstunden på Rishøjgård, da @krukkecompagniet ankom med en hel container fyldt med krukker. Nu venter opgaven med at få det hele på plads, hvilket bliver en stor udfordring ifølge gårdbutikkens Facebook-opslag.

Rishøjgård Gårdbutik håber på besøg fra lokalsamfundet i påsken, hvor der er rig mulighed for at udforske den nyankomne samling. Butikken, som ligger i Egå, opfordrer alle til at støtte lokalt og tage del i påskeaktiviterne.

Lokalt nyt
20 timer siden

Gratis påskearrangement hos Egå Mølle med æggejagt og boder

Egå Mølle inviterer alle til at fejre påsken med gratis entré på søndag den 29. marts fra kl. 10-16. Arrangementet byder på en dejlig dag fyldt med spændende aktiviteter og lækkerier.

Deltagerne kan nyde flæskestegssandwiches og citrontærter, mens de udforsker boder med smukke kreationer i keramik, garn og andre materialer. For børnene er der en sjov æggejagt, og påskeharen Hermann vil sprede glæde ved at dele krammere og godter ud. Egå Mølle ser frem til en hyggelig dag i selskab med lokale familier og venner.

Opslagstavlen
Sponsoreret
23 timer siden
Lokalt nyt
27-03-2026 11:00

Nye frøblandinger hos Rishøjgård Gårdbutik i Egå

Rishøjgård Gårdbutik i Egå har netop udvidet deres sortiment med forskellige frøblandinger, som nu er tilgængelige på hylderne. Butikken tilbyder blandt andet en sommerfugleblanding, en vildeng samt en blanding med naturgræs, alle pakket i æsker á 100 gram, der kan dække 10 m².

Derudover fås økologiske græsfrø, som kommer i pakker med 1 kg frø og kan dække et areal på 35 m². Gårdbutikken opfordrer lokalsamfundet til at støtte lokalt ved at købe frø til haven.

Lokalt nyt
27-03-2026 10:02

Egå Ungdoms-Højskole udforsker venskab gennem vaner

Egå Ungdoms-Højskole delte i dag et indblik i deres nyeste undervisningstema fra faget Fallesfag. Undervisningen, ledet af Bille og Lars, fokuserede på vaner og deres rolle i vores liv. Eleverne blev engageret i at undersøge, hvordan vaner dannes og påvirker os.

En central del af undervisningen omhandlede sammenhængen mellem vaner og venskaber. Diskussionerne drejede sig om, hvordan to vidt forskellige personer kan opbygge et venskab gennem fælles vaner. Dette skabte en levende debat blandt eleverne, som blev opfordret til at reflektere over deres egne erfaringer.

Lokalt nyt
27-03-2026 09:30

Delfinerne inviterer mikrospejdere på sommerlejr i pinsen

Delfinerne - De blå spejdere i Skæring og Egå har åbnet for tilmelding til årets sommerlejr for mikrospejdere fra 0.-1. klasse.

Lejren finder sted i pinsen og turen går til det naturskønne Forlev spejdercenter nær Skanderborg.

Forældre kan tilmelde deres børn og finde yderligere information via det tilknyttede link i spejdernes Facebook-opslag.

Lokalt nyt
26-03-2026 15:40

Store dele af Aarhus Kommunes nødkald er fortsat ude af drift – kommunen sætter ind med nødforanstaltninger

En stor del af Aarhus Kommunes nødkald er fortsat ude af drift, og der arbejdes intenst på at udbedre fejlen hos leverandøren.

Store dele af Aarhus Kommunes nødkald er fortsat ude af drift – kommunen sætter ind med nødforanstaltninger
Kilde: Aarhus Kommune
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
26-03-2026 15:40

Fejl i Aarhus Kommunes nødkaldssystem er fundet og udbedring i gang

En fejl, der forårsagede nedbrud i Aarhus Kommunes nødkald, er nu identificeret, og løsningen udrulles. Kommunen fastholder midlertidige beredskabstiltag indtil normal drift forventes genoprettet.

Fejl i Aarhus Kommunes nødkaldssystem er fundet og udbedring i gang
Kilde: Aarhus Kommune
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
26-03-2026 15:15

Modelparken Danmark klar til sæsonstart med påskeæggejagt

Den 5. april slår Modelparken Danmark dørene op for en ny sæson, og parken inviterer børn under 12 år til en spændende påskeæggejagt. Der bliver gemt æg rundt omkring i parken, som i år byder på større jagtområder, så de yngste kan nyde en eventyrlig udforskning.

Forberedelserne i parken er i fuld gang, og de sidste detaljer er ved at falde på plads for at sikre en festlig åbning. Modelparken Danmark, der ligger på Egå Møllevej 213, ser frem til at byde både nye og gamle gæster velkommen fra kl. 10 til 15. Det er en oplevelse skabt af 100 procent frivillige, der glæder sig til at skabe en sjov og hyggelig dag for hele familien.

Lokalt nyt
26-03-2026 15:15

Østjyllands Politi giver gode råd mod påskeindbrud

Østjyllands Politi har delt flere nyttige tips for at forhindre indbrud i påsken, en tid hvor mange forlader hjemmet for familiebesøg eller ferie. De opfordrer til at låse døre og vinduer, selv ved kortvarig fravær, og lade hjemmet se beboet ud ved eksempelvis at placere havemøbler fremme og vente med at poste feriebilleder online.

De fremhæver også vigtigheden af årvågne naboer, som kan hjælpe med at mindske risikoen for uønskede gæster. Man bør få naboer til at tømme postkassen og holde udkig i nabolaget. Hvis man ser noget mistænkeligt, skal man kontakte politiet, og ser man et indbrud i gang, opfordres man til straks at ringe 112. Ifølge politiet er dette en gestus, der kan udløse et påskeæg fra en taknemmelig nabo.

Opslagstavlen
Sponsoreret
26-03-2026 12:10
Lokalt nyt
26-03-2026 11:55

Havne Bistroen Egå serverer månedens ret: Kæmpe tartelet

Havne Bistroen i Egå introducerer april måneds ret, som er en klassisk dansk delikatesse med et twist: en kæmpe tartelet fyldt med høns i asparges. Retten lover at være en godbid for både øjnene og smagsløgene hos dem, der sætter pris på god dansk mad.

Den populære sprøde tartelet serveres til 120 kr. og kan allerede nu forsøges smagt på bistroen. På grund af den store efterspørgsel forventes det, at det hurtigt bliver en gæstefavorit, så interesserede anbefales at booke bord. Reservationer kan foretages via telefon eller online.