Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Egå

Lokalt nyt
2 timer siden

Kirkekoncert med Ulla Vejby i Egå Kirke

Egå Kirke inviterer til en særlig koncertforestilling torsdag den 13. november kl. 19.30, hvor skuespilleren Ulla Vejby, kendt fra "Badehotellet" og "Sygeplejeskolen," gør salmer levende gennem teater.

Forestillingen "Budbringerens Fodtrin" udforsker, om gamle salmer stadig kan resonere med spørgsmål om tro, tvivl, håb og håbløshed. Med Ulla Vejbys fortolkninger udfoldes fortællinger om mennesker i forskellige livssituationer.

Musikken, komponeret og opført af Jesper Braae Madsen, blander amerikansk folk, country og nordisk indie, og skaber en stemningsfuld oplevelse. Billetter koster 110 kr. og kan købes via kirkens hjemmeside.

Lokalt nyt
2 timer siden

Amaryllis nu tilgængelig hos Rishøjgård Gårdbutik i Egå

Rishøjgård Gårdbutik i Egå annoncerer stolt ankomsten af forskellige sorter af amaryllis til deres butik. Sorterne inkluderer blandt andet double white, red desire, cherry blossom og mandela, som alle er kendt for deres smukke blomster og muligheden for flere stilke per løg.

Butikken opfordrer kunderne til at gemme og pleje planterne efter de er afblomstret, da de vil blomstre igen til sommer. Rishøjgård Gårdbutik håber at se både nye og faste kunder, der ønsker at bringe lidt ekstra farve ind i deres hjem med disse amaryllis.

Erhverv
Sponsoreret
16 timer siden

Oplev Japans magi på familierejse med Jysk Rejsebureau

Hos Jysk Rejsebureau oplever de, at Japan er et af de mest eftertragtede rejsemål for familier, der søger mere end sol og strand. Her venter et land fyldt med kontraster, hvor moderne teknologi møder gamle traditioner – og hvor hele familien kan få oplevelser, der sætter sig fast for livet.

Oplev Japans magi på familierejse med Jysk Rejsebureau
Opslagstavlen
Sponsoreret
17 timer siden

Nyt fra Vejlby Apotek

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Lokalt nyt
18 timer siden

Lattergas sidestilles nu med euforiserende stoffer i trafikken

Østjyllands Politi informerer om en markant ændring i lovgivningen vedrørende brug af lattergas i trafikken, der trådte i kraft fra mandag.

Nu bliver al kørsel med lattergas i blodet betragtet som narkokørsel, hvilket indebærer en nultolerancepolitik med skærpede straffe. Denne ændring er iværksat efter flere alvorlige og dødelige uheld, hvor lattergas var en medvirkende faktor.

Et tragisk eksempel fandt sted i Tranbjerg J i september 2024, hvor tre ældre mennesker mistede livet som følge af graverende kørsel med lattergas. Lovmæssigt betyder den nye klassificering, at konstateret lattergas i blodet ved en blodprøve nu har samme konsekvenser som spiritus- og narkoindflydelse.

De retslige konsekvenser lyder på en ubetinget frakendelse af kørekortet i tre år samt en bøde i førstegangstilfælde, mens gentagelsesforbrydelser kan lede til fængselsstraf. Østjyllands Politi opfordrer til at orientere sig om de nye regler og til at være opmærksom på stoffer, der er ulovlige i trafikken, via Sikker Trafiks hjemmeside.

Boligmarked
22 timer siden

Top 6 over dyreste boliger til salg i Egå. Priser op til 14.998.000 kr

Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Egå.

Top 6 over dyreste boliger til salg i Egå. Priser op til 14.998.000 kr
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
23 timer siden

Ny video fra Vejlby Apotek - Se den her

Så er der nyt fra Vejlby Apotek

Lokalt nyt
12-11-2025 11:27

Stigning i fuldtidsansatte og lavere sygefravær i Aarhus' ældrepleje, men mangel på faglærte truer fremtiden

Nye tal viser fremgang for Aarhus Kommunes ældrepleje med flere fuldtidsansatte og lavere sygefravær, men samtidig venter en udfordring med manglen på faglærte i fremtiden.

Stigning i fuldtidsansatte og lavere sygefravær i Aarhus' ældrepleje, men mangel på faglærte truer fremtiden
Kilde: Aarhus Kommune
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
12-11-2025 11:20

Advents- og kalenderlys på lager hos Rishøjgård Gårdbutik

Rishøjgård Gårdbutik i Egå er klar til at lyse op julen med et bredt udvalg af advents- og kalenderlys. Butikken meddeler på deres Facebook-side, at hylderne er fyldt med lys i forskellige varianter fra både Kunstindustrien og Bistad.

Kunstindustrien byder på store og små bloklys med sølv- eller guldtal og et lavt sodindeks, mens deres nye kalenderlys er lavet af bæredygtig olivenvoks. Bistad tilbyder både kertelys og bloklys produceret uden pesticider og antibiotika. Derudover har Bgreen smukke kertelys med en imponerende brændetid.

Butikken opfordrer kunderne til at sikre sig lysene i god tid, da de typisk er populære i denne sæson.

Lokalt nyt
11-11-2025 18:00

Østjyllands Brandvæsen på røgalarmpatrulje i Aarhus Midtby

Østjyllands Brandvæsen annoncerer, at den årlige "Røgalarmpatrulje" igen vil finde sted i uge 46. Brandkadetter og instruktører fra Juniorbrandkorpset vil den 15. november besøge borgere i Aarhus Midtby for at fokusere på vigtigheden af røgalarmer.

Patruljen vil fra klokken 09.00 til 16.00 starte fra brandstationen på Ny Munkegade. I dagene op til besøget vil unge brandkadetter også sætte plakater op og dele flyers ud for at informere borgerne om initiativet.

Røgalarmpatruljen tilbyder ikke kun gratis røgalarmer og batterier til dem, der mangler, men også råd om vedligeholdelse og udskiftning af eksisterende røgalarmer. Brandvæsenet opfordrer borgerne til at tage godt imod kadetterne, som yder en vigtig indsats for brandforebyggelse og øget tryghed.

Lokalt nyt
11-11-2025 16:30

Havrum fejrede Mortensaften med stor succes i Aarhus

Havrum i Aarhus havde en vellykket Mortensaften, hvor mange gæster valgte at fejre anledningen sammen med dem.

Restauranten udtrykker deres glæde over den gode stemning blandt deltagerne. For dem, der allerede nu har lyst til at nyde endnu en hyggelig aften, annoncerer Havrum deres kommende "Morsom Middag Julespecial" den 27. november. Billetsalget er allerede i gang, og de opfordrer interesserede til at sikre sig en plads hurtigt.

Kilde: Havrum
Alarm112
11-11-2025 12:55

Indbrud på Tålforvej i Egå

Der er blevet begået indbrud på Tålforvej i Egå. Indbruddet fandt sted mellem fredag d. 7/11 kl. 10.00 og mandag d. 10/11 kl. 22.10. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke tilgængelige.

Indbrud på Tålforvej i Egå
Kilde: Østjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
11-11-2025 11:26

Aarhus opretter nye beredskabsplejehjem med nødstrøm for at beskytte sårbare borgere under kriser

Fire plejehjem i Aarhus Kommune udpeges som nye beredskabsplejehjem og får nødstrømsgeneratorer for at sikre beskyttelse af sårbare borgere under kriser.

Aarhus opretter nye beredskabsplejehjem med nødstrøm for at beskytte sårbare borgere under kriser
Kilde: Aarhus Kommune
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
11-11-2025 11:10

Julestemning hos Havne Bistroen Egå med gløgg og æbleskiver

Hos Havne Bistroen Egå er julen skudt i gang, og frem til den 22. december kan du nyde den traditionelle kombination af gløgg og æbleskiver. Alt serveres til en pris af 69 kroner.

Hvis gløgg ikke er din kop te, tilbyder bistroen også en varm kop kaffe eller kakao som alternativ. Bistroen holder åbent alle dage fra kl. 11.00 til 20.00, så der er god mulighed for at opleve den hyggelige julestemning.

Opslagstavlen
Sponsoreret
11-11-2025 10:12