Fra og med den 4. oktober inviterer Havne Bistroen ved Egå Marina til en fast tradition — søndagsbrunch hver uge. Den store efterspørgsel blandt lokale beboere har gjort det muligt, og nu kan både familier og venner nyde en uformel brunch ved vandets kant.
Brunchen serveres fra kl. 10 til 12, og byder på ad libitum buffet til 219 kroner for voksne og 109 kroner for børn. Havne Bistroen opfordrer gæster til at reservere bord i forvejen for at sikre sig plads til en dag med god mad og hyggeligt samvær.
HEI Håndbolds U9-drenge hold 2 mødte VRI i deres første turneringskamp. Selvom resultatet ikke gik deres vej, var humøret højt blandt spillerne. Klubben deler på Facebook, at oplevelsen handler om fællesskab, uanset om det er sejr eller nederlag.
HEI Håndbold understreger deres stærke sammenhold med budskabet: "Vi vinder sammen, vi taber sammen." Kampen fandt sted i strålende holdånd, understøttet af klubbens hashtag #hei4ever.
Kølig start, mild eftermiddag.
Så er der nyt fra Rishøjgård Gårdbutik og Jordbrug
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Egå. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Bispetorvet i Aarhus skal have nyt liv med forsøg på midlertidige indretninger, hvor leg og bevægelse er i fokus, og aarhusianerne samt erhvervsliv inddrages grundigt.
Så er der nyt fra Egå Apotek
Danmission Genbrug i Egå annoncerer en midlertidig ændring i åbningstiderne på deres Facebook-side. Butikken vil på torsdag den 24. september lukke kl. 15.00, da alle butikfrivillige skal på deres årlige fælles udflugt.
Den efterlængtede tur er en mulighed for de frivillige til at nyde en dag fyldt med fællesskab og gode oplevelser. Butikken takker kunderne for deres forståelse og daglige støtte og ser frem til at vende tilbage fredag kl. 10 med fornyet energi.
NordFalcken reagerede hurtigt under en sejltur i Skovshoved-området, efter en motorbåd oplevede motorproblemer under deres planlagte hyggesejlads. Besætningen kunne ikke få motoren til at starte, og de måtte søge assistance for at nå sikkert i havn.
Oprindeligt forsøgte de ramte sejlere selv at løse situationen, men måtte til sidst tilkalde NordFalcken. Eric og Ole fra NordFalcken trådte til, og efter en kort forsinkelse — på grund af, at Oles hund skulle luftes — satte de kurs mod den havererede båd. Trods forsøg lykkedes det ikke motorbådens besætning at komme i havn selv, og assistance blev nødvendig.
NordFalckens hold nåede frem inden kl. 15.00, hvor de sikrede, at havaristen kom sikkert i havn. Redningsaktionen blev afsluttet ved, at NordFalcken igen var fortøjret kl. 15.30.
Den lokale genbrugsbutik, Danmission Genbrug i Egå, melder om ændrede åbningstider, torsdag den 24. september. Butikken vil denne dag lukke klokken 15.00. Årsagen til den tidlige lukning er, at alle de dedikerede frivillige skal ud at nyde en velfortjent middag.
Fredag åbner Danmission Genbrug som normalt klokken 10.00, klar til at byde kunderne velkomne igen.
Kom med til en weekend fyldt med hyggelige og energiske aktiviteter i Egå. Der er noget for både børn og voksne, fra svømmetræning og fællesspisning til tennisintroduction.
Så er der nyt fra Kirkens Korshær Genbrug Egå
Østjyllands Politi har introduceret et nyt værktøj, der effektiviserer kontrollen af handicapparkeringskort i området. Med en simpel scanning kan politiet nu hurtigt afgøre, om et kort er gyldigt, stjålet eller forfalsket.
Værktøjet, som er udviklet i samarbejde med Danske Handicaporganisationer, giver betjentene mulighed for at afsløre svindel direkte fra deres telefoner. Dette initiativ betyder, at kontrollen med handicapparkeringskort er blevet langt mere effektiv.
Den nuværende version af værktøjet er allerede i brug, og politiet forventer at kunne implementere en udvidet version senere i år, som vil give yderligere oplysninger om kortets ejer og tilladelse.
Så er der nyt fra Jaataak Slagteren
Så er der nyt fra Egå Apotek