Rishøjgård Gårdbutik og Jordbrug har netop fyldt et bord med et rigt udvalg af økologiske tomatplanter i deres drivhus.
Kunder i Egå kan finde både almindelige tomater, cherrytomater og blommetomater i mange forskellige farver og sorter. Der tilføjes regelmæssigt nye sorter, og snart vil deres egne planter også være til salg.
Rishøjgård opfordrer lokale til at støtte dem for en frodig og velduftende have til sommer.
På grund af stor efterspørgsel er Havne Bistroens Mors dags brunch allerede fuldt booket til søndag den 10. maj. Derfor tilbyder bistroen nu også en ekstra brunch lørdag den 9. maj fra kl. 10.00 til 12.00.
Arrangementet byder på en lækker brunchbuffet, hvor mødre kan forkæles med røræg, brunchpølser, pandekager og meget mere, alt sammen akkompagneret af bobler. Havne Bistroen er klar til at byde gæster velkommen på terrassen med udsigt over vandet.
Bordreservation anbefales og kan laves via deres hjemmeside. Prisen for brunchen er 199 kroner, og der opfordres til tidlig booking for at sikre plads.
Børn og Unge i Aarhus Kommune foreslår fireårig prøvehandling med øget lokal frihed for op til fem dagtilbud og fem folkeskoler fra 2027.
Modelparken Danmark i Egå inviterer tog-entusiaster til en særlig dag på søndag, hvor alle parkens damplokomotiver træder i kraft. Arrangementet finder sted fra kl. 10 til 15, og gæster får mulighed for at opleve fem damplokomotiver, der testes løbende. En ny tilføjelse vil også debutere på skinnerne.
Lyden og varmen fra de miniature damplokomotiver vil fylde parken, hvor besøgende kan få en unik indsigt i det krævende arbejde med at holde flammer og damptryk i balance. Parken fremhæver den specielle stemning ved damplokomotiver, som kræver ekstra opmærksomhed fra førerne.
Gæster har også mulighed for at købe et dagsarmbånd til 150 kr., hvilket giver fri adgang til at køre med togene hele dagen. Modelparken opfordrer alle med interesse for damplokomotiver og jernbanedrift til at deltage i denne oplevelsesrige dag.
Så er der nyt fra Fairpaint ApS
Gl. Egå Jazzklub åbner dørene for en festlig fredag aften med kvartetten Clapper, som byder på funky fusionsjazz, groove og improvisation. Aftenen lover musikalsk oplevelse for jazzelskere, der søger noget særligt til weekendens start.
Der er mulighed for at sikre sig billetter på forhånd via Gl. Egå Jazzklubs hjemmeside, eller de kan købes 'i døren' på selve aftenen. Det bliver en aften i musikkens tegn, som jazzklubben glæder sig til at dele med publikum.
HEI Gymnastik & Motion i Skæring-Egå er i fuld gang med planlægningen af den kommende sæson og søger engagerede frivillige til deres hold inden for fitness, dans og springgymnastik.
Foreningen tilbyder mulighed for at gøre en positiv forskel for de mange medlemmer samtidig med, at man tager del i et fællesskab i udvikling. Derudover bliver indsatsen anerkendt med både godt kammeratskab og en skattefri godtgørelse.
Interesserede kan kontakte foreningen for flere oplysninger ved at skrive til msr@hei-gymnastik.dk.
Rishøjgård Gårdbutik og Jordbrug i Egå opfordrer lokale til at tiltrække fugle, bier og insekter ved hjælp af et fuglebad i haven. Ifølge et Facebook-opslag fra gårdbutikken er det vigtigt at lægge sten i bunden af fuglebadet, så havens gæster har noget at stå på, når de drikker eller vasker sig.
Butikken fremhæver de forskellige muligheder for fuglebade, som er tilgængelige lige nu. Ved at støtte lokalt og købe produkterne hos Rishøjgård Gårdbutik kan man både berige haven og miljøet.
En ny aftale sikrer besparelser på socialområdet i Aarhus Kommune for 150 millioner kroner, hvilket er en del af en samlet omstillingsplan på 305 millioner kroner årligt.
Så er der nyt fra Kirkens Korshær Genbrug Egå
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Havne Bistroen Egå har i et nyligt Facebook-opslag delt en spændende opdatering om deres populære bistro burger, som nu får en ny og forbedret bolle. Fra fredag kan gæster nyde den opgraderede burger, der fortsat indeholder en saftig hakkebøf fra Himmerland, kombineret med den nye bolle, som personalet er meget begejstrede for.
Desuden minder bistroen om deres "Burger & Bajer" tilbud, der løber af stablen hver fredag, hvor man kan få en burger og en øl til en pris på kun 150 kroner.
Havne Bistroen Egå inviterer til en festlig Mors Dag på Egå Marina søndag den 10. maj fra kl. 10 til 12. Dagen byder på brunch og bobler i maritime omgivelser og er dedikeret til at forkæle mødre med udsigt over vandet.
På menuen er en bred vifte af brunchspecialiteter, herunder røræg, brunchpølser, skyr med müesli og friske boller. Der serveres også bobler til at gøre dagen ekstra speciel.
Interesserede opfordres til at booke bord i god tid via Havne Bistroens bookingside eller telefon. Bistroen glæder sig til at fejre mødre i hyggelige omgivelser.
Så er der nyt fra Kirkens Korshær Genbrug Egå
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Egå. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.