Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Egå

Lokalt nyt
2 timer siden

Mange bilister fanget i mobilkontrol i Aarhus Midtby

Østjyllands Politi gennemførte mandag morgen en omfattende færdselskontrol i Aarhus Midtby, hvor hele 48 bilister blev afsløret i at benytte deres mobiltelefoner under kørslen.

Betjentene blev selv, ved flere lejligheder, udsat for farlige situationer, da uopmærksomme bilister var tæt på at ramme dem under forsøget på at dirigere dem ind til siden.

Hver af de 48 bilister står nu over for en bøde på 1500 kr., en ekstra afgift på 500 kr. til Offerfonden, samt et klip i kørekortet. Østjyllands Politi understreger, at uopmærksomhed fortsat er en af de største årsager til færdselsuheld. De opfordrer derfor kraftigt til, at mobilen lægges i handskerummet under kørsel.

Lokalt nyt
5 minutter siden

Egå Ungdoms-Højskole inviterer til foredrag om trivsel og tilstrækkelighed

Egå Ungdoms-Højskole åbner dørene for en tankevækkende aften onsdag den 18. februar kl. 19.30. Her vil forsker og forfatter Toke Haunstrup dykke ned i temaet "Nye veje til trivsel for både mennesker og klode".

Aftenens foredrag, der finder sted i skolens drama-sal, tager afsæt i Haunstrups bog "Nok – fra overflod til trivsel" og hans egne erfaringer fra en cykeltur gennem Danmark, hvor han har mødt mennesker, der har valgt et liv med mindre forbrug for at finde større mening.

Efter foredraget bydes der på kaffe i spisesalen, og tilmelding er ikke nødvendig. Egå Ungdoms-Højskole ser frem til at dele denne oplevelse med både elever og gæster.

Lokalt nyt
3 timer siden

Aarhus Kommune vil skære i socialområdet efter massiv budgetoverskridelse

Socialområdet i Aarhus Kommune står over for en budgetoverskridelse på 150 millioner kroner i år, hvilket medfører forslag om administrative besparelser og ændret serviceniveau.

Aarhus Kommune vil skære i socialområdet efter massiv budgetoverskridelse
Kilde: Aarhus Kommune
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
3 timer siden

Aarhus Kommune undersøger lederes tilfredshed med bygninger for at styrke ejendomsudvikling

Aarhus Kommune har gennemført en tilfredshedsundersøgelse blandt ledere om brugen af kommunens bygninger, der skal danne grundlag for udvikling på ejendomsområdet.

Aarhus Kommune undersøger lederes tilfredshed med bygninger for at styrke ejendomsudvikling
Kilde: Aarhus Kommune
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
5 timer siden

HEI Fodbold inviterer til sommerens fodboldskole for børn og unge

HEI Fodbold opfordrer alle interesserede til at tilmelde sig den populære fodboldskole, der afholdes fra 29. juni til 3. juli.

Fodboldskolen, der finder sted dagligt fra kl. 9.00–15.00, henvender sig til børn fra U7 til U14. Deltagere kan se frem til en uge fyldt med træning, spil og sociale aktiviteter, uanset deres niveau og køn.

Prisen for deltagelse inkluderer frokost, frisk frugt, en tøjpakke fra HEI samt et diplom. HEI Fodbold opfordrer til, at man tilmelder sig i god tid for at sikre sig en plads.

Tilmelding kan foretages via klubbens officielle hjemmeside. For yderligere information kan man kontakte HEI Fodbold.

Opslagstavlen
Sponsoreret
22 timer siden
Alarm112
26-01-2026 16:03

Bil kører galt på motorvej

Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: https://t.co/d11LiUm1HC

Lokalt nyt
26-01-2026 16:00

HEI UNIK tilbyder gratis gymnastiktræning for børn i januar

HEI Gymnastik giver børn mulighed for at prøve kræfter med gymnastik i Sølystskolens gymnastiksal. HEI UNIK-holdet starter træningen igen tirsdag den 27. januar.

De inviterer børn til at deltage gratis i de første to træninger i uge 5 og 6, før man beslutter sig for tilmelding. Træningen foregår hver tirsdag fra kl. 16.15 til 17.00. Interesserede kan læse mere om holdet og processen for tilmelding via HEI Gymnastiks hjemmeside.

Lokalt nyt
26-01-2026 15:10

Familiekor inviterer til gratis sang i Skæring Kirke

I morgen åbner Skæring Kirke dørene for det nye familiekor, hvor både børn og voksne kan deltage uden tilmelding. Arrangementet finder sted tirsdag kl. 16.30-17.45, og alle er velkomne til en musikalsk eftermiddag fyldt med energifyldt korsang.

Dette nye samarbejde mellem Hjortshøj, Egå og Skæring kirker byder på en unik mulighed for lokalbefolkningen til at opleve fællessang ledet af organist Lasse Kobbersmed, med musikalsk støtte fra pianist Lisbeth Iversen. Samtidig sørger Marianne Houmøller for børneaktiviteter i kirken under hele sessionen. Familiekoret vil fremover skifte mellem de tre kirker, så hold øje med kommende lokationer.

Lokalt nyt
26-01-2026 15:05

Østjyllands Politi hylder skolepatruljer under 'Den Sureste Uge'

Østjyllands Politi deltager aktivt i den landsdækkende kampagne 'Den Sureste Uge', som foregår i uge 5, ved at besøge skoler i Østjylland for at hylde de dedikerede skolepatruljer. Kampagnen er skabt af Rådet for Sikker Trafik og har til formål at fremhæve det frivillige arbejde, der udføres af skolepatruljerne hele året rundt.

Politiet opfordrer alle til at give skolepatruljerne anerkendelse og støtte ved at række dem et skulderklap og en high five. I dag besøgte patruljen Rismølleskolen i Randers, og flere skoler vil få besøg i løbet af ugen. Aktionen er en mulighed for at sikre, at de, der hjælper børn sikkert til skole, får den ros, de fortjener.

Lokalt nyt
26-01-2026 11:31

Gl. Egå Jazzklub præsenterer seks koncerter i 2026

Gl. Egå Jazzklub har netop afsløret programmet for 2026, hvor musikelskere kan se frem til seks varierende koncerter.

Sæsonen indledes den 17. april med et groovy show af 'Clapper', og afsluttes i november med det magiske inuit-indie band 'The Deer Children', ledet af den grønlandske sanger Nive.

Billetterne til de spændende koncertaftener, der inkluderer genrer fra funky fusionsjazz til blues og soul, er allerede til salg. Interessenter opfordres til at holde øje med klubbens Facebookside for mere information om programmet og billetkøb.

Opslagstavlen
Sponsoreret
26-01-2026 10:10
Opslagstavlen
Sponsoreret
25-01-2026 18:00

Nyt fra NYTSYN Veri og Vejlby Apotek

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Lokalt nyt
25-01-2026 17:55

NordFalcken gennemførte årets første bugsering i Egå

NordFalcken lagde ud med årets første tur søndag morgen, hvor Eric og Chris trodsede kulden for at hjælpe en bådejer i Egå. 🚤❄️

Turen begyndte med opstartsrutiner om bord på båden, hvor vejret bød på -0,5°C og en frisk vind fra syd/øst. Bådejeren ankom fra Skive, og en nyerhvervet båd blev bugseret til slæbestedet, da motorproblemer gjorde det umuligt at flytte den på egen hånd.

NordFalcken, udstyret med 2 x 300 hk Mercury-motorer og joystick-styring, manøvrerede båden sikkert trods vejrets udfordringer. Opgaven blev afsluttet med succes kl. 09.30.

Lokalt nyt
25-01-2026 15:55

Smagsprøver på nye øko-chips hos Rishøjgård Gårdbutik

Rishøjgård Gårdbutik i Egå inviterer alle til at smage på deres nyeste tilføjelse: økologiske chips fra Trafo. Butikken tilbyder i dag smagsprøver kombineret med en naturlig dip fra Mandala Organic, der beskrives som hjemmelavet uden besværet.

Gårdbutikken promoverer disse delikatesser i en uformel og humoristisk tone, og opfordrer til at støtte det lokale erhverv ved at komme forbi og smage deres nye produkter. Ønsker du at prøve, kan det gøres allerede i dag i Egå.