Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Egå

Lokalt nyt
2 timer siden

Havne Bistroen Egå åbner med tilbud efter juleferie

Havne Bistroen i Egå vender tilbage fra juleferien den 14. januar med udvidede åbningstider fra kl. 11.00 til 20.00, og der er noget at fejre.

Fejringen markeres med et særligt tilbud på stegt flæsk ad libitum til kun 129 kr. For dem, der foretrækker noget andet, er der luksus smørrebrød til 59 kr. resten af januar.

Bistroen tilbyder også et kæmpe stjerneskud til en super pris på 129 kr. frem til månedens udgang. Bordreservationer kan foretages online på bistroens hjemmeside.

Alarm112
4 timer siden

Betjent påkørt i vanvidskørsel

Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: Vintervejret er på vej, og i dagens uddrag af døgnrapporten kan du få genopfrisket de gode råd, hvis du skal ud at køre i weekenden. Læs også om anholdte indbrudstyve, beslaglagt lattergas og vanvidskørsel, hvor en betjent blev påkørt. #politidk #anklager https://t.co/dtWlptPaQA https://t.co/0CN1Ow2v4K

Lokalt nyt
8 timer siden

Egå Mølle opfordrer til idéer til nye arrangementer i 2026

Egå Mølle har haft et travlt år med mange besøgende i 2025 og ser frem til endnu flere gæster i det nye år.

For at forbedre oplevelsen opfordrer de nu lokale til at dele idéer til nye arrangementer eller komme med forslag til allerede eksisterende, der gerne må vende tilbage i 2026.

Møllen minder også om, at de har ledige datoer til private arrangementer som fødselsdage, bryllupper og konfirmationer. Interesserede kan skrive deres forslag direkte i kommentarerne på opslaget.

Opslagstavlen
Sponsoreret
01-01-2026 14:35
Lokalt nyt
01-01-2026 09:20

HEI Håndbold takker medlemmer for fællesskabet i 2025

HEI Håndbold sender en varm nytårshilsen til sine medlemmer efter et godt år. I et Facebook-opslag takker klubben både de aktive medlemmer, trænere og frivillige for deres indsats igennem året.

Klubben ser frem til endnu et år med stærkt sammenhold og fællesskab i 2026. Med ønsket om et godt nytår fra hele HEI-teamet glæder de sig til at byde velkommen tilbage til hallen.

Lokalt nyt
31-12-2025 16:45

Østjyllands Brandvæsen styrker beredskabet med flere brandfolk

På årets sidste dag har Østjyllands Brandvæsen annonceret en væsentlig forøgelse i beredskabet. Fra nytår træder seks ekstra brandfolk i Aarhus i tjeneste, hvilket øger antallet af brandfolk på døgnvagt til 24. Dette initiativ, som faktisk allerede træder i kraft fra i dag kl. 16.00, sikrer, at de døgnbemandede stationer i Aarhus kan håndtere opgaver mere effektivt uden afhængighed af nabostationer.

På Facebook beskriver beredskabsdirektør Kasper Sønderdahl, hvordan nytårsaften er en særlig travl tid for brandværnet, samtidig med at han takker både personale og politiske aktører for deres støtte. Med de nye tiltag kan brandstationerne nu rykke ud med en holdleder og syv brandfolk, hvilket gør det muligt at håndtere en bred vifte af hændelser lokalt. Dette betyder et stærkere beredskab og bedre sikkerhed for borgerne i Aarhus og omegn.

Opslagstavlen
Sponsoreret
31-12-2025 16:33
Lokalt nyt
31-12-2025 15:30

Modelparken Danmark takker for 2025 og ser frem til 2026

Modelparken Danmark hylder nu årets afslutning med en stor tak til alle gæster, frivillige og samarbejdspartnere for deres engagement i 2025.

Parken har oplevet et år fyldt med aktivitet og fællesskab, hvilket har været med til at styrke både nye og igangværende projekter, såsom etape 3 og vellykket crowdfunding.

Bag kulisserne arbejder bestyrelsen og de frivillige allerede på at forbedre oplevelsen i den kommende sæson, der starter påskedag den 5. april 2026. Modelparken Danmark ser frem til at byde velkommen til nye oplevelser og fortsatte fællesskaber.

Lokalt nyt
31-12-2025 11:10

Østjyllands Brandvæsen klar til nytårsdøgnets udfordringer

Nytårsaften nærmer sig, og for Østjyllands Brandvæsen betyder det årets travleste døgn. For at imødekomme de mange udrykninger, der kendetegner denne tid, har mandskabet besluttet at skrue op for bemandingen. Der vil være ekstra indsatsledere, fuldtids- og deltidsbrandmænd samt frivillige og vagtcentralmedarbejdere på vagt.

Brandvæsenet opfordrer de østjyske borgere til at hjælpe med at reducere brandrisikoen ved at følge en række enkle råd, som at sikre affaldscontainere og fjerne brændbart materiale fra udsatte steder. Desuden understreges vigtigheden af at bruge godkendt fyrværkeri på en sikker måde.

Som en sidste sikkerhedsforanstaltning deler brandvæsenet de fem fyrværkeriråd, der inkluderer brugen af beskyttelsesbriller og opfordringen til aldrig at gå tilbage til en fuser. Østjyllands Brandvæsen ønsker alle en brandsikker nytårsaften med god omtanke for hinanden.

Det sker
31-12-2025 09:00

Spændende aktiviteter i Egå denne weekend

Start året med sjove vandaktiviteter for børn eller deltag i en velgørende kunstauktion i Egå. Der er oplevelser for både unge og voksne denne weekend.

Spændende aktiviteter i Egå denne weekend
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
30-12-2025 17:55

Østjyllands Politi inviterer til fyrværkerimøde i Viby J

Østjyllands Politi, sammen med Østjyllands Brandvæsen og Præhospitalet i Region Midtjylland, inviterer den 30. december til et udendørs møde i Rosenhøj, Viby J. Formålet er at oplyse om sikker nytårsfyrværkeri og skabe en dialog med borgerne.

Arrangementet finder sted mellem kl. 13.00 og 15.00 ved Søndervangsskolens parkeringsplads. Her kan besøgende se køretøjer fra både politiet, brandvæsenet og præhospitalet og få en snak om sikkerhed og regler. Initiativet kommer på baggrund af tidligere års udfordringer med fyrværkeri mod personale og borgere. Østjyllands Politi håber på at møde mange interesserede og styrke den fælles forståelse for en sikker nytårsfejring.

Lokalt nyt
30-12-2025 10:05

Nordfalcken modtager sponsorat fra Skødshoved Bro Jollehavn

Nordfalcken, den frivillige søredningsforening, har i dag annonceret, at de har modtaget et generøst sponsorat fra Skødshoved Bro Jollehavn. Denne støtte anerkender Nordfalckens arbejde med at forbedre sikkerheden for alle brugere af Aarhus Bugt, noget foreningen har lagt stor vægt på.

Foreningen udtrykker stor taknemmelighed overfor sponsorerne, inklusiv Skødshoved Bro Jollehavn, og fremhæver vigtigheden af donationer og sponsorater for at opretholde deres livsvigtige arbejde. Interesserede klubber og organisationer opfordres til at tage kontakt, hvis de ønsker at støtte yderligere. Nordfalcken gør det klart, at deres dedikation til søsikkerhed er konstant, året rundt.

Lokalt nyt
30-12-2025 09:55

Østjyllands Brandvæsen mødte borgerne til fyrværkeri-møde

Østjyllands Brandvæsen, i samarbejde med Østjyllands Politi og Præhospitalet Region Midt, har i dag arrangeret et møde med borgerne som led i en kampagne for en sikrere nytårsaften. Initiativet blev afholdt for at sætte fokus på de udfordringer, redningsarbejdere møder, når de under nytårsaften bliver beskudt med fyrværkeri.

Borgerne fik mulighed for at komme tæt på redningskøretøjer og deltage i dialogen om sikkerhedsprocedurer og regler for fyrværkeri. Dagen var præget af gode snakke og en positiv stemning, hvor viljen til fælles ansvar blev fremhævet. Østjyllands Brandvæsen ser frem til fortsat dialog i morgen kl. 13-15 på Mathildelundsvej i Viby J.

Opslagstavlen
Sponsoreret
29-12-2025 12:35
Dagligvarer
28-12-2025 16:01

Få fat i Tanqueray gin til 99 kr. og Smirnoff Ice til en femmer i Egå

Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Egå og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Føtex, Netto og Rema 1000.

Få fat i Tanqueray gin til 99 kr. og Smirnoff Ice til en femmer i Egå