Onsdag den 17. september 2025 inviterer Egå Sognegård til et spændende foredrag med Flemming Både, der vil dykke ned i livet og værkerne af Jens Rosendal. Rosendal, en af Danmarks mest produktive sang- og salmedigtere, er kendt for sine bidrag til Højskolesangbogen.
Havrum i Aarhus har netop offentliggjort deres opdaterede menukort, som tilbyder spændende nyheder til både frokost- og aftenservering.
Gæster kan nu nyde lækre smørrebrød, som eksempelvis hønsesalat og fiskefilet, eller vælge en pastaret med sæsonens svampe til frokost. Hele dagen kan man også sætte tænderne i en sprød friteret kyllingeburger eller vælge mellem nye desserter som chokolademousse og citrontærte.
Til aften byder menuen på tre nye forretter og en hovedret med rosa oksesteg. Havrum inviterer alle til at booke bord og prøve de nye favoritter.
Aarhus Kommune gennemfører en omfattende undersøgelse af cykelforholdene i byen med målet om at forbedre cykelvilkårene. Undersøgelsen er åben for alle borgere over 15 år og løber fra den 8. september til 30. september, hvor deltagerne kan vinde præmier.
Så er der nyt fra Vejlby Apotek
Så er der nyt fra NYTSYN Veri
NordFalcken blev onsdag kaldt ud til en motorbåd i nød ved Lighthaus. Opkaldet kom kl. 11:51 fra en Jupiter 33 med motorproblemer og olietrykssvigt. Med hurtig reaktion fra besætningen, Ole og Chris, afsejlede NordFalcken fra Egå Marina kl. 12:05 og nåede hurtigt frem til havaristen kl. 12:15.
I det gode sommervejr blev motorbåden trukket sikkert tilbage til Marselisborg Havn kl. 13:30. Besætningen ombord kunne endda nyde solen under redningsoperationen. JRCC blev informeret om indsatsen, som NordFalcken beskriver som en hurtig og vellykket redning med en tilfreds besætning tilbage i land.
Rishøjgård Gårdbutik og Jordbrug inviterer til deres årlige høstmarked med en særlig rabat på lørdag. Kunder kan glæde sig til at få 30% rabat på næsten alle krukker, inklusive dem fra KrukkeCompagniet Green Garden Zone.
Markedsdagen byder på masser af gode tilbud og en hyggelig atmosfære, der kun undtager outlet-krukker mærket med orange prismærker. Besøgende opfordres til at tage del i de gode køb og nyde en herlig dag på gården.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Egå og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Føtex, Netto og Rema 1000.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Egå. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Tag del i det pulserende liv i Egå i den kommende uge med begivenheder lige fra hyggeligt samvær i sognegården til inspirerende musikoplevelser i kirken. Her er noget for både unge, musikelskere og dem, der søger fællesskab.
Østjyllands Politi har gennemført en indsats mod cyklister i Aarhus midtby og udført flere kontroller over tre dage. Resultatet var, at hele 370 bøder blev uddelt til cyklister, der brød færdselsreglerne.
Betjentene observerede blandt andet cykelture over fodgængerfelter, kørsel over for rødt lys og mod ensretningen samt brug af mobiltelefoner under kørslen. Politiet understreger, at der ikke var mange betjente sat på opgaven, hvilket gør antallet af udstedte bøder bemærkelsesværdigt.
Østjyllands Politi beder nu cyklisterne om at følge færdselsreglerne for alles sikkerhed og varsler, at de vil gentage kontrollerne fremover.
Delfinerne, de blå spejdere i Skæring og Egå, gav lørdag formiddag et indblik i spejderlivet på det lokale loppemarked i Skæring.
Arrangementet bød på klassiske spejderaktiviteter såsom pandekagebagning over bål og vandraketaffyring, der tiltrak både børn og familier.
Delfinerne takker de besøgende og håber, at flere ønsker at deltage i spejderlivet fremover.
NordFalcken var i går på en særlig opgave som sikringsbåd ved Aarhus Festuges jubilæumskoncert på Pier 3. Med omkring 20.000 koncertgæster spillede besætningen en vigtig rolle i beredskabet på vandet.
Fra kl. 16:00 til 00:30 sørgede Carsten, Ole, Hans, Chris og Klaus for at alt forløb efter planen. Aftenen forløb uden hændelser, så besætningen kunne nyde musikken fra deres unikke position på vandet.
NordFalcken beskriver opgaven som vellykket, hvor sikkerhed og festlig stemning komplementerede hinanden perfekt, og de ser tilbage på aftenen som en anderledes men meget værdsat oplevelse.
Egå Kirke er i gang med en indvendig kalkning i september og oktober, hvilket midlertidigt har lukket kirken for alle andre end håndværkerne. Mens arbejdet står på, er kirkens aktiviteter flyttet til nærliggende faciliteter.
Mens kirkerummet istandsættes, vil sognegården stadig være åben, og handlinger som dåb, vielser og bisættelser vil foregå i Hjortshøj Kirke. Personalet i Hjortshøj byder de kirkehjemløse fra Egå velkommen de kommende måneder.
Menigheden opfordres til at deltage i fællesgudstjenester i Hjortshøj Kirke de næste søndage, mens børnegudstjenesten på onsdag finder sted i sognegården. Interesserede kan følge med i kalkningsprocessen gennem billeder, der løbende opdateres på kirkens Facebook-side.
Østjyllands Politi har sendt de populære politiheste Eriksen og Maldini til Aarhus som en del af sikkerhedsforanstaltningerne under Aarhus Festuge.
Eriksen og Maldini vil i de kommende dage blive et synligt element i bybilledet, når de sammen med deres ryttere sørger for ro og orden i festugen. Politiet påpeger, at selvom hestene fremstår hyggelige, er patruljen klar til at håndhæve loven.
Hestepatruljen vil være til stede i udvalgte tidsrum, og politiet ønsker alle en god og sikker festuge.