Fem nye botilbud etableres i Aarhus Kommune for at sikre flere pladser og styrket specialiseret støtte til aarhusianere med særlige behov.
Restaurant Havrum har annonceret en ny konkurrence på deres Facebook-side, hvor deltagerne kan vinde en brunch for to personer. Brunchens sommerlige twist kan opleves ved vandet i de hyggelige omgivelser hos Havrum.
For at deltage i konkurrencen skal man tilmelde sig Havrums nyhedsbrev via deres hjemmeside. Tilmeldingen giver også adgang til at være blandt de første, der får besked om nye menuer og arrangementer. Vinderen af konkurrencen trækkes onsdag den 17. juni og kontaktes direkte via e-mail.
Byrådet har godkendt salg af et areal i Lisbjerg til Thybo Ejendomsudvikling A/S, hvor 60 nye fritliggende familieboliger med fokus på fællesskab og bæredygtighed skal opføres.
Så er der nyt fra Fairpaint ApS
22 august holder Egå Forsamlingshus sit traditionsrige loppemarked i forsamlingshuset.
Så er der nyt fra Jaataak Slagteren
Så er der nyt fra Havrum
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Østjyllands Politi har udtrykt bekymring over unges alkoholvaner ved sommerens fredagsfester i Tivoli Friheden. Poster på de sociale medier fremhæver et øget alkoholforbrug blandt unge, der deltager i disse populære arrangementer, som tiltrækker unge fra hele politikredsen.
Politiet appellerer til forældre om at være mere opmærksomme på, hvad deres børn laver, og hvor de befinder sig, især da mange sociale aktiviteter organiseres gennem sociale medier. Myndighederne samarbejder med Natteravnene og Gadeplan for at sikre tryghed og forebygge uhensigtsmæssig adfærd før og under koncerterne.
Der opfordres til forældreopbakning for at sikre, at festkulturen forbliver sikker og giver alle en behagelig sommeroplevelse.
Egå Sejlklub var endnu engang vært for "projekt handicapsejlads", hvor lokale skippere og bådbesætninger med store smil og åbne arme deltog. NordFalcken stillede op med både fartøj og den erfarne besætning, Sven og Ole, til denne glædesfyldte dag.
Med hjælp fra Foreningen Glæden blev der arrangeret en mindeværdig sejlads, hvor to letmatroser og en hjælper fra foreningen også kom ombord. Sejlturen tog deltagerne til træskibshavnen og forbi Lighthouse, hvilket gav dem en uforglemmelig oplevelse.
En stor tak rettes til Egå Sejlklub for deres rolle som tovholder og til NordFalckens besætning. For interesserede i at give Foreningen Glæden nye oplevelser, opfordres I til at kontakte det frivillige team bag foreningen. Læs mere på deres hjemmeside.
Større investeringer i dagtilbud, skoler og fritidsordninger er på vej, hvilket vækker glæde i Aarhus Kommunes Børn og Unge-forvaltning.
Så er der nyt fra Kirkens Korshær Genbrug Egå
Så er der nyt fra Fairpaint ApS
3 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Egå. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
HEI Håndbold inviterer håndboldentusiaster til en spændende dag den 5. juni, hvor både U11 og U13 drenge skal i aktion i en miniturnering. Stævnet er en oplagt mulighed for alle interesserede tilskuere at opleve god ungdomshåndbold.
Turneringen finder sted med besøg fra holdene Lystrup, Hørning og VRI. HEI Håndbold opfordrer alle til at møde op og støtte de unge spillere, og der er sørget for et fuldt kampprogram for dagens begivenheder.
I weekenden byder Egå på en række spændende aktiviteter for både unge og ældre. Fra seniorsvømning og tennisprøvetræning til styrketræningssessioner for teens. Uanset alder og interesse er der noget for enhver.