TrygFondens Tryghedsmåling 2021 har vist at utrygheden blandt kommunens unge er steget samtidig med, at den er steget blandt kommunens ældre. De unges utryghed skyldes blandt andet frygt for vold og stress. Der er ved Borgmester bekymring over udvikling, og der vil på den baggrund være et borgermøde i januar.
Den unikke århusianske alliance mellem kommune og civilsamfund bliver ved hjælp af projektmidler landsdækkende.
Helt siden 2018 har 20 unge fra Aarhus Kommune med kognitivt handicap gennemført en erhvervsrettet overbygning til deres ungdomsuddannelse og endnu 15 unge er i gang. Der er netop underskrevet en ny aftale mellem Aarhus Kommune og GLAD Fonden sikre at endnu et hold kan starte på Flexuddannelsen til sommer 2022.
Det er Sociale Forhold og Beskæftigelse der har uddelt pengene fra §18-puljen, der støtter frivilligt socialt arbejde. Det er hele 54 ansøgere der har fået tilskud til projekter, som skal styrke socialt udsattes trivsel og deltagelse i fællesskaber.
Mere end to milliarder mennesker i verden har endnu ikke adgang til rent drikkevand og mere end tre milliarder mennesker kan ikke vaske deres hænder med vand og sæbe. I disse Coronatider er det katastrofalt.
Aarhus Kommunes seneste fattigdomsredegørelse viser, at antallet af aarhusianere, der lever i fattigdom, er faldet med en femtedel indenfor det seneste år. Desværre kan den positive udvikling blive udfordret af Ydelseskommissionens anbefalinger.