Tilbage i april arrangerede Egå Kirke og Gl. Egå beboerforening en affaldsindsamling og den har været en stor succes.
I 1895 havde Danmark hele 2800 møller. Den typiske mølle var af den hollandske type. Kendetegnet for denne var at selve møllehatten kunne drejes op imod vinden i modsætning til de gamle stubmøller, hvor hele møllekroppen skulle drejes.
De første solstråler har ramt kinderne, og det er blevet tid til solcreme - både for store og for små.
Natten til tirsdag blev Folketingets partier, med undtagelse af Nye Borgerlige, enige om yderligere genåbning af Danmark. Næsten alt åbner i den ene eller anden form, kun med undtagelse af diskoteker og natklubber.
HEI ønsker at styrke den lokale pigefodbold. For piger spiller da også fodbold. Derfor inviterer HEI, sammen med DBU, alle piger mellem 5 og 11 år til en sjov dag med Pigeraketten.
Egå Menighedsråd har stablet et fint tilbagevendende arrangement på benene, hvor du kan nyde en bid mad og snakke med andre lokale.
For 7000 år siden bugtede der sig en 5,5 km lang fjord ind i landskabet, som vi kender som Egådalen i dag. I området boede vore forfædre nær bredden, og dem har man fundet mange spor efter, da Moesgård Museum i forbindelse med en ny motorvej på Egådalens nordlige side udgravede området.